Mehmet Göçer'in Un Sandığı Kitabının Web Sitesidir

  1. Anasayfa
  • Akayburo Elbistan

    Yrd. Doç. Dr. Cemil GÜLSEREN

UN SANDIĞI'nın elimizdeki bu ikinci cildi konu yönünden daha da zenginleşmiş, daha da renklenmiş. Üstelik konuların geçtiği çevre de genişlemiş olarak görünüyor. Elbistan, Darende, Afşin, Göksun, Kahramanmaraş ve civarı dışında, Malatya, Urfa, Adana, Sivas, Gürün vb. il ve ilçelerden de yeni tipler, kahramanlar, olaylar, hatıralar yer yer yurtdışına bile gidilmiş, güzel de olmuş.
Öyle sanıyorum ki belki ileride bir TV kanalı bunları kısa kısa bölümler halinde dizi bile yapabilir. Meraklısının eline geçse, harika bir malzeme derlenmiş.
İlginç, ibretli latifeler hem düşündürüyor, hem eğitiyor, hem de eğlendiriyor. Halk bilimi açısından bölge kültürüne büyük bir hizmet anlayana. Gelecek nesillere zarif bir miras.
Sosyoloji, Psikoloji, tarih ve edebiyat hattâ spor tarihi ile ilgili hoş bir antoloji olmuş. Sel önünden kütük kapılmış diyebilirim. Mahalli dil özelliklerinin de yansıtıldığını görebilir okuyucu.
En belirgin tarafı samimi bir üslûp, süsten uzak, yalın ve sâde bir anlatımı oluşu.
Büyük emek harcanmış. Eline sağlık olsun.

(*) Afyon Kocatepe Üniversitesi Uşak Eğitim Fakültesi Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Bölüm Başkanı, Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı Başkanı

2024 - Mehmet Göçer'in Un Sandığı Kitabının Web Sitesidir--KOSKER