Mehmet Göçer'in Un Sandığı Kitabının Web Sitesidir

  1. Anasayfa
  • Akayburo Elbistan

    Bahaettin KARAKOÇ

Mehmet Göçer, Anadolu Basını tarihinde bana göre önemli bir isim. Malatya'nın Darende kazasından geldi ve Elbistan'a yerleşti. Ne doğduğu yeri unuttu, ne de yeni yurduna şaşı baktı. Doğduğu yere de, doyduğu yere de maddî ve manevi bütün borçlarını ödemeyi yeğledi.
          Kucaklayıcı oldu. Sıfırdan başladı; korkmadı, yılmadı, yorulmadı; dik yokuşları tırmana tırmana, keskin virajları döne döne doruk çizgisine ulaştı. Yarım asırdır basın dünyasının içinde. Kurduğu matbaa ve çıkardığı Elbistan Postası, devamı Elbistanın Sesi Gazetesi bölgeye çok hizmetler sunmaya devam etmektedir.
Emekli olup, dinlenmeyi çoktan hak etmiştir. Ama O, hâlâ dimdik ayakta, yeni projeler üretmekte ve profesyonel kimliğinin altında atılımcı amatör ruhunu sürekli ateşlemektedir. Eskilerin; “Çarıklı Diplomat” diye nitelediği tipten bilinçli, sevgi yüklü değerli bir halk adamıdır. Öznesi insan, emek ve eser olan bir kültür coğrafyasının nirengi noktalarına böylece değindikten sonra asıl konumuza geliyorum.
Göçer, önce bir halk şairidir. Herkes öyle tanıdı. Sonra gazeteciliği seçti, yazılar yazmaya başladı. Yazdıklarında çarpıcı bir üslûp sergilemez, ama yerelliğin en güzel örneklerini lirik bir üslûpla okuyucularına yansıtır. Elbistanın Sesi Gazetesi çerçevesinde ben Mehmet Göçer'in en sadık okuyucularından birisi, belki de birincisiyim.
        Bu kitap; benim “tanık yazılar” diye nitelediğim yazılardan oluşmuş, iddiasız ama oldukça orijinal bir eserdir. Halk edebiyatının yeni bir boyutu. Gizli kültür kaynaklarımızın sanatlı bir sondajla bir havuzda toplanması.. Hikmetli, iffetli, izzetli tema ve ifadelerin dünden günümüze yansıması… İbret alınacak çok konular var.
Türünde belki bir ilk değil, ama oldukça ilginç. Değişik bir bakış açısı var. Elite ve avama aynı mesafede. Herkesin kolay anlayacağı sade bir dille yazılmış. Umarım hak ettiği ilgiyi görür, yeni baskılarıyla kitaplıklarımızı zenginleştirir.
        Evet, bu kitap tanık yazılardan seçme bir demet; dünün günümüze yansımaları…
Ben beğendim, başka okuyucuların da bu kitaptan çok tat alacaklarından eminim. İnancım kesin. Yazarını kutluyor, okurlarını yürekten selamlıyorum.

2024 - Mehmet Göçer'in Un Sandığı Kitabının Web Sitesidir--KOSKER